RENAULT Sandero GT Line 1.6L 8v 5MT (106 HP)
2012–
97
bhp
Power
11.5
s
0–100 km/h
110
mph
Top Speed
27
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 97bhp |
| Power | 72kW |
| Torque | 142Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.5s |
| Top Speed | 177km/h |
| Top Speed | 110mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27mpg |
| Combined | 8.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4021mm |
| Width | 1745mm |
| Height | 1529mm |
| Wheelbase | 2591mm |
| Kerb Weight | 1055kg |
| Boot Capacity | 320L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |