RENAULT Scala 1.5L 5MT FWD (99 HP)
2012–2017
98
bhp
Power
14.5
s
0–100 km/h
111
mph
Top Speed
39.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1498cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 98bhp |
| Power | 73kW |
| Torque | 134Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.5s |
| Top Speed | 179km/h |
| Top Speed | 111mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.9mpg |
| Combined | 5.9L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 4425mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1506mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1005kg |
| Boot Capacity | 490L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/70 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |