RENAULT Scala 1.5L CVT FWD (99 HP)
2012–2017
98
bhp
Power
42
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1498cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 98bhp |
| Power | 73kW |
| Torque | 134Nm |
Transmission
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42mpg |
| Combined | 5.6L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 4425mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1506mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Boot Capacity | 490L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/70 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |