RENAULT Scala 1.5L dCI FWD (86 HP)
2012–2017
84
bhp
Power
14
s
0–100 km/h
99
mph
Top Speed
51.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1461cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 84bhp |
| Power | 63kW |
| Torque | 201Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14s |
| Top Speed | 159km/h |
| Top Speed | 99mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 51.1mpg |
| Combined | 4.6L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 4425mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1506mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1080kg |
| Boot Capacity | 490L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |