RENAULT Scenic RX4 1.9L dCi 5MT AWD (102 HP)
2000–2003
101
bhp
Power
14.8
s
0–100 km/h
31.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1870cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 101bhp |
| Power | 75kW |
| Torque | 200Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 14.8s |
| Top Speed | 160km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.8mpg |
| Combined | 7.4L/100km |
| Urban | 8.9L/100km |
| Extra-Urban | 6.6L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4440mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1730mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 1460kg |
| Boot Capacity | 411L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |