RENAULT Scenic RX4 2.0L 16V 5MT AWd (140 HP)
2000–2003
138
bhp
Power
11.9
s
0–100 km/h
24.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 188Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 11.9s |
| Top Speed | 180km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.8mpg |
| Combined | 9.5L/100km |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 8.2L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4440mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1730mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 1440kg |
| Boot Capacity | 411L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |