RENAULT Scenic 1.3L TCe 7AT FWD (140 HP)
2016–
138
bhp
Power
9.6
s
0–100 km/h
125
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1330cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.6s |
| Top Speed | 201km/h |
| Top Speed | 125mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4407mm |
| Width | 1867mm |
| Height | 1654mm |
| Wheelbase | 2733mm |
| Kerb Weight | 1529kg |
| Boot Capacity | 496L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55 R20 95H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |