RENAULT Scenic 1.3L TCe 7AT FWD (160 HP)
2016–
158
bhp
Power
9.3
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
43.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1330cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 158bhp |
| Power | 117.7kW |
| Torque | 260Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.3s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 43.6mpg |
| Combined | 5.4L/100km |
| Urban | 6.8L/100km |
| Extra-Urban | 4.6L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4407mm |
| Width | 1867mm |
| Height | 1654mm |
| Wheelbase | 2733mm |
| Kerb Weight | 1557kg |
| Boot Capacity | 496L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55 R20 95H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |