RENAULT Scenic 1.5L dCi 6MT (95 HP)
2009–2013
94
bhp
Power
13.5
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
52.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1461cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 94bhp |
| Power | 70kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.5s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 52.3mpg |
| Combined | 4.5L/100km |
| Urban | 5.4L/100km |
| Extra-Urban | 4L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4343mm |
| Width | 1844mm |
| Height | 1636mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1410kg |
| Boot Capacity | 436L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R 15 91 T |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |