RENAULT Scenic 1.5L dCi FWD (82 HP)
2003–2009
15.7
s
0–100 km/h
103
mph
Top Speed
47
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1461cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Torque | 184Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.7s |
| Top Speed | 166km/h |
| Top Speed | 103mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 47mpg |
| Combined | 5L/100km |
| Urban | 6.4L/100km |
| Extra-Urban | 4.4L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4260mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1621mm |
| Wheelbase | 2685mm |
| Kerb Weight | 1415kg |
| Boot Capacity | 430L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15T |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |