RENAULT Scenic 1.5L Energy dCi 6MT FWD (95 HP)
2016–
94
bhp
Power
13.7
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
60.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1461cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 94bhp |
| Power | 69.9kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.7s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 60.3mpg |
| Combined | 3.9L/100km |
| Urban | 4.2L/100km |
| Extra-Urban | 3.7L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4407mm |
| Width | 1867mm |
| Height | 1654mm |
| Wheelbase | 2733mm |
| Kerb Weight | 1505kg |
| Boot Capacity | 496L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55 R20 95H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |