RENAULT Scenic 1.6L Energy dCi 6AT FWD (130 HP)
2016–
158
bhp
Power
9.6
s
0–100 km/h
129
mph
Top Speed
52.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 158bhp |
| Power | 117.7kW |
| Torque | 380Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.6s |
| Top Speed | 208km/h |
| Top Speed | 129mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 52.3mpg |
| Combined | 4.5L/100km |
| Urban | 5L/100km |
| Extra-Urban | 4.3L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4407mm |
| Width | 1867mm |
| Height | 1654mm |
| Wheelbase | 2733mm |
| Kerb Weight | 1614kg |
| Boot Capacity | 496L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55 R20 95H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |