RENAULT Scenic 1.8L 16V 5MT FWD (116 HP)
1999–2003
114
bhp
Power
10.9
s
0–100 km/h
30.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1783cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 164Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.9s |
| Top Speed | 189km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.2mpg |
| Combined | 7.8L/100km |
| Urban | 10.4L/100km |
| Extra-Urban | 6.3L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4171mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1679mm |
| Wheelbase | 2581mm |
| Kerb Weight | 1265kg |
| Boot Capacity | 411L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |