RENAULT Scenic 1.9L dCi 6MT (130 HP)
2009–2013
129
bhp
Power
10.3
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
42.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1870cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 129bhp |
| Power | 96kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.3s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42.7mpg |
| Combined | 5.5L/100km |
| Urban | 6.6L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4343mm |
| Width | 1844mm |
| Height | 1636mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1453kg |
| Boot Capacity | 436L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R 16 92 H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |