RENAULT Scenic 2.0L 16V 5MT FWD (140 HP)
1999–2003
138
bhp
Power
10.2
s
0–100 km/h
29.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 189Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.2s |
| Top Speed | 196km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.4mpg |
| Combined | 8L/100km |
| Urban | 10.8L/100km |
| Extra-Urban | 6.4L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4171mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1679mm |
| Wheelbase | 2581mm |
| Kerb Weight | 1265kg |
| Boot Capacity | 411L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60Hr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |