RENAULT Scenic 2.0L 16v CVT (143 HP)
2009–2013
138
bhp
Power
10.6
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
30.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 194Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.6s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.5mpg |
| Combined | 7.7L/100km |
| Urban | 10.3L/100km |
| Extra-Urban | 6.2L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4343mm |
| Width | 1844mm |
| Height | 1636mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1438kg |
| Boot Capacity | 436L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R 16 92 H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |