RENAULT Scenic 2.0L 16V Turbo 4AT FWD (163 HP)
2003–2009
133
bhp
Power
11.5
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
27.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 133bhp |
| Power | 99.3kW |
| Torque | 191Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.5s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.4mpg |
| Combined | 8.6L/100km |
| Urban | 11.9L/100km |
| Extra-Urban | 6.7L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4260mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1621mm |
| Wheelbase | 2685mm |
| Kerb Weight | 1410kg |
| Boot Capacity | 430L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |