RENAULT Sport Spider 2.0L 16V 5MT (150 HP)
1996–1998
148
bhp
Power
6.9
s
0–100 km/h
27
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 186Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.9s |
| Top Speed | 215km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27mpg |
| Combined | 8.7L/100km |
| Urban | 9.7L/100km |
| Extra-Urban | 7.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3800mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1250mm |
| Wheelbase | 2339mm |
| Kerb Weight | 930kg |
| Boot Capacity | 79L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50Vr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |