RENAULT Talisman Estate 1.6L TCe 7AT (200 HP)
2016–2019
197
bhp
Power
7.9
s
0–100 km/h
144
mph
Top Speed
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1618cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 197bhp |
| Power | 147.1kW |
| Torque | 260Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.9s |
| Top Speed | 232km/h |
| Top Speed | 144mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Urban | 7.6L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4867mm |
| Width | 1869mm |
| Height | 1466mm |
| Wheelbase | 2809mm |
| Boot Capacity | 504L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |