RENAULT Talisman Estate 1.8L TCe 4CONTROL EDC FAP 7AT (225 HP)
2016–2019
222
bhp
Power
7.7
s
0–100 km/h
145
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1798cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 222bhp |
| Power | 165.5kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.7s |
| Top Speed | 233km/h |
| Top Speed | 145mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4867mm |
| Width | 1869mm |
| Height | 1466mm |
| Wheelbase | 2809mm |
| Kerb Weight | 1554kg |
| Boot Capacity | 504L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |