RENAULT Talisman 1.3L TCe EDC FAP 7AT (160 HP)
2019–
158
bhp
Power
37.9
mpg
Economy
Engine
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 158bhp |
| Power | 117.7kW |
| Torque | 270Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.9mpg |
| Combined | 6.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4849mm |
| Width | 1869mm |
| Height | 1753mm |
| Wheelbase | 2809mm |
| Boot Capacity | 515L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |