RENAULT Talisman 1.6L dCi 6AT FWD (160 HP)
2016–2019
158
bhp
Power
9.4
s
0–100 km/h
134
mph
Top Speed
53.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 158bhp |
| Power | 117.7kW |
| Torque | 380Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.4s |
| Top Speed | 216km/h |
| Top Speed | 134mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 53.5mpg |
| Combined | 4.4L/100km |
| Urban | 5L/100km |
| Extra-Urban | 4L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4849mm |
| Width | 1869mm |
| Height | 1463mm |
| Wheelbase | 2809mm |
| Kerb Weight | 1518kg |
| Boot Capacity | 515L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |