RENAULT Talisman 1.6L dCi 6MT FWD (130 HP)
2016–2019
128
bhp
Power
10.4
s
0–100 km/h
127
mph
Top Speed
60.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 128bhp |
| Power | 95.6kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.4s |
| Top Speed | 204km/h |
| Top Speed | 127mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 60.3mpg |
| Combined | 3.9L/100km |
| Urban | 4.5L/100km |
| Extra-Urban | 3.5L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4849mm |
| Width | 1869mm |
| Height | 1463mm |
| Wheelbase | 2809mm |
| Kerb Weight | 1430kg |
| Boot Capacity | 515L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |