RENAULT Talisman 1.6L TCe 7AT FWD (200 HP)
2016–2019
197
bhp
Power
7.6
s
0–100 km/h
147
mph
Top Speed
42
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1618cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 197bhp |
| Power | 147.1kW |
| Torque | 260Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.6s |
| Top Speed | 237km/h |
| Top Speed | 147mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42mpg |
| Combined | 5.6L/100km |
| Urban | 7.5L/100km |
| Extra-Urban | 4.6L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4849mm |
| Width | 1869mm |
| Height | 1463mm |
| Wheelbase | 2809mm |
| Kerb Weight | 1430kg |
| Boot Capacity | 515L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |