RENAULT Talisman 1.7L BluedCi 6MT (120 HP)
2019–
118
bhp
Power
48
mpg
Economy
Engine
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 118bhp |
| Power | 88.3kW |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 48mpg |
| Combined | 4.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4849mm |
| Width | 19649mm |
| Height | 1753mm |
| Wheelbase | 2809mm |
| Boot Capacity | 515L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |