RENAULT Triber 1.0L 5AT 5-Seats FWD (72 HP)
2019–
71
bhp
Power
Engine
| Displacement | 999cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 71bhp |
| Power | 53kW |
| Torque | 96Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 3990mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1643mm |
| Wheelbase | 2637mm |
| Kerb Weight | 947kg |
| Boot Capacity | 626L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/80 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |