RENAULT Twingo GT 1.2L 16V Turbo 5MT (100 HP)
2007–
99
bhp
Power
9.8
s
0–100 km/h
117
mph
Top Speed
39.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1149cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 99bhp |
| Power | 74kW |
| Torque | 145Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.8s |
| Top Speed | 188km/h |
| Top Speed | 117mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.9mpg |
| Combined | 5.9L/100km |
| Urban | 7.8L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 3599mm |
| Width | 1654mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2367mm |
| Kerb Weight | 980kg |
| Boot Capacity | 229L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/55 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |