RENAULT Twingo RS 1.6L 16V 5MT (133 HP)
2008–2011
131
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 131bhp |
| Power | 98kW |
| Torque | 160Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 3607mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2367mm |
| Boot Capacity | 229L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/45 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |