RENAULT Twingo 1.2L 5MT (60 HP)
2007–2011
59
bhp
Power
15
s
0–100 km/h
96
mph
Top Speed
42
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1149cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 59bhp |
| Power | 44kW |
| Torque | 94Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15s |
| Top Speed | 154km/h |
| Top Speed | 96mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42mpg |
| Combined | 5.6L/100km |
| Urban | 7.2L/100km |
| Extra-Urban | 4.6L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 3599mm |
| Width | 1654mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2367mm |
| Kerb Weight | 925kg |
| Boot Capacity | 229L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/65 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |