RENAULT Twingo 1.2L 8V 5MT (60 HP)
1998–
58
bhp
Power
13.7
s
0–100 km/h
94
mph
Top Speed
40.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1149cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 58bhp |
| Power | 43kW |
| Torque | 94Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.7s |
| Top Speed | 151km/h |
| Top Speed | 94mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 40.6mpg |
| Combined | 5.8L/100km |
| Urban | 7.6L/100km |
| Extra-Urban | 4.8L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 3434mm |
| Width | 1631mm |
| Height | 1422mm |
| Wheelbase | 2347mm |
| Kerb Weight | 895kg |
| Boot Capacity | 261L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/65 R14S |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |