RENAULT Twingo 1.2L eCO 5MT FWD (75 HP)
2011–2014
74
bhp
Power
12.3
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
52.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1149cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 107Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.3s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 52.3mpg |
| Combined | 4.5L/100km |
| Urban | 5.9L/100km |
| Extra-Urban | 3.7L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 3688mm |
| Width | 1654mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2367mm |
| Kerb Weight | 950kg |
| Boot Capacity | 229L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175 / 65 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |