RENAULT Twingo 1.2L TCe 5MT FWD (100 HP)
2011–2014
101
bhp
Power
9.8
s
0–100 km/h
117
mph
Top Speed
41.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1149cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 101bhp |
| Power | 75kW |
| Torque | 155Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.8s |
| Top Speed | 188km/h |
| Top Speed | 117mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 41.3mpg |
| Combined | 5.7L/100km |
| Urban | 7.3L/100km |
| Extra-Urban | 4.7L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 3688mm |
| Width | 1654mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2367mm |
| Kerb Weight | 955kg |
| Boot Capacity | 229L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185 / 55 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |