RENAULT Twingo 1.5L dCi 5MT (65 HP)
2007–2011
64
bhp
Power
14.9
s
0–100 km/h
102
mph
Top Speed
54.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1461cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 64bhp |
| Power | 48kW |
| Torque | 160Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.9s |
| Top Speed | 164km/h |
| Top Speed | 102mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 54.7mpg |
| Combined | 4.3L/100km |
| Urban | 5.2L/100km |
| Extra-Urban | 3.8L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 3599mm |
| Width | 1654mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2367mm |
| Kerb Weight | 980kg |
| Boot Capacity | 229L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/65 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |