RENAULT Twingo 1.5L dCi 5MT (85 HP)
2007–2011
83
bhp
Power
11
s
0–100 km/h
111
mph
Top Speed
58.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1461cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 83bhp |
| Power | 62kW |
| Torque | 271Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11s |
| Top Speed | 179km/h |
| Top Speed | 111mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 58.8mpg |
| Combined | 4L/100km |
| Urban | 4.8L/100km |
| Extra-Urban | 3.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3599mm |
| Width | 1654mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2367mm |
| Kerb Weight | 980kg |
| Boot Capacity | 229L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |