RENAULT Twingo 1.5L dCi 5MT FWD (85 HP) - Gordini
2011–2014
84
bhp
Power
11.2
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
61.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1461cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 84bhp |
| Power | 63kW |
| Torque | 201Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.2s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 61.9mpg |
| Combined | 3.8L/100km |
| Urban | 4.6L/100km |
| Extra-Urban | 3.3L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 3688mm |
| Width | 1654mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2367mm |
| Kerb Weight | 955kg |
| Boot Capacity | 229L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185 / 55 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |