RENAULT Twingo TCe 95 0.9L 5MT FWD (93 HP)
2019–
92
bhp
Power
Engine
| Displacement | 898cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 92bhp |
| Power | 68.4kW |
| Torque | 135Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 34L |
Dimensions & Weight
| Length | 3614mm |
| Width | 1646mm |
| Height | 1544mm |
| Wheelbase | 2492mm |
| Kerb Weight | 957kg |
| Boot Capacity | 351L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/65 R15 // 185/60 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drum |