RENAULT Twingo Z.E. 22 kWh
2019–
12.6
s
0–100 km/h
Engine
| Fuel Type | Electric |
Transmission
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.6s |
Dimensions & Weight
| Length | 3614mm |
| Width | 1646mm |
| Height | 1544mm |
| Wheelbase | 2492mm |
| Boot Capacity | 351L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/65 R15 // 185/60 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drum |