RENAULT Twizy Urban 45 (5 HP)
2012–
5
bhp
Power
28
mph
Top Speed
Engine
| Fuel Type | Electric |
| Power | 5bhp |
| Power | 4kW |
| Torque | 33Nm |
Transmission
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 45km/h |
| Top Speed | 28mph |
Dimensions & Weight
| Length | 2319mm |
| Width | 1910mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 1687mm |
| Kerb Weight | 450kg |
| Boot Capacity | 181L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 125 / 80 R13 || 145 / 80 R13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |