RENAULT Twizy Urban 80 (17 HP)
2012–
17
bhp
Power
50
mph
Top Speed
Engine
| Fuel Type | Electric |
| Power | 17bhp |
| Power | 13kW |
| Torque | 57Nm |
Transmission
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 80km/h |
| Top Speed | 50mph |
Dimensions & Weight
| Length | 2319mm |
| Width | 1910mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 1687mm |
| Kerb Weight | 450kg |
| Boot Capacity | 181L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 125 / 80 R13 || 145 / 80 R13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |