RENAULT Vel Satis 2.2L dCi 6MT FWD (150 HP)
2005–2009
148
bhp
Power
10.9
s
0–100 km/h
33.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2188cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.9s |
| Top Speed | 200km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.1mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
| Urban | 9.2L/100km |
| Extra-Urban | 5.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4859mm |
| Width | 1859mm |
| Height | 1580mm |
| Wheelbase | 2840mm |
| Kerb Weight | 1635kg |
| Boot Capacity | 459L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55Wr17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |