RENAULT Vel Satis 3.5L V6 4AT FWD (256 HP)
2002–2005
237
bhp
Power
8.3
s
0–100 km/h
146
mph
Top Speed
20.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3498cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 237bhp |
| Power | 177kW |
| Torque | 329Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.3s |
| Top Speed | 235km/h |
| Top Speed | 146mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.5mpg |
| Combined | 11.5L/100km |
| Urban | 16.8L/100km |
| Extra-Urban | 8.5L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4859mm |
| Width | 1859mm |
| Height | 1577mm |
| Wheelbase | 2840mm |
| Kerb Weight | 1695kg |
| Boot Capacity | 459L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |