RENAULT ZOE 65 kW FWD (88 HP)
2013–2019
87
bhp
Power
13.5
s
0–100 km/h
84
mph
Top Speed
Engine
| Fuel Type | Electric |
| Power | 87bhp |
| Power | 65kW |
| Torque | 220Nm |
Transmission
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.5s |
| Top Speed | 135km/h |
| Top Speed | 84mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4084mm |
| Width | 1730mm |
| Height | 1562mm |
| Wheelbase | 2588mm |
| Kerb Weight | 1468kg |
| Boot Capacity | 337L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15 Or 195/65 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Disk 258Mm |
| Rear Brakes | Drums |