RENAULT ZOE R110 52 KWh FWD (108 HP)
2019–
107
bhp
Power
11.4
s
0–100 km/h
84
mph
Top Speed
Engine
| Fuel Type | Electric |
| Power | 107bhp |
| Power | 80kW |
| Torque | 225Nm |
Transmission
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.4s |
| Top Speed | 135km/h |
| Top Speed | 84mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4084mm |
| Width | 1730mm |
| Height | 1562mm |
| Wheelbase | 2588mm |
| Kerb Weight | 1502kg |
| Boot Capacity | 337L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/45 R17 91V // 205/45 R17 88V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |