RENAULT ZOE R135 100 KW Li-Ion FWD (136 HP)
2019–
134
bhp
Power
7.1
s
0–100 km/h
87
mph
Top Speed
Engine
| Fuel Type | Electric |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 245Nm |
Transmission
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.1s |
| Top Speed | 140km/h |
| Top Speed | 87mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4087mm |
| Width | 1788mm |
| Height | 1562mm |
| Wheelbase | 2588mm |
| Kerb Weight | 1502kg |
| Boot Capacity | 388L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15 // 195/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |