RIMAC Nevera 120 KWh (1888 HP)
2021–
2
s
0–100 km/h
Engine
| Fuel Type | Electric |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 2 |
Performance
| 0–100 km/h | 2s |
Dimensions & Weight
| Length | 4750mm |
| Width | 1986mm |
| Height | 1209mm |
| Wheelbase | 2746mm |
| Kerb Weight | 2150kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 275/35 R20 // 315/35 R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |