RIVIAN R1S 180 KWh (710 HP)
2021–
700
bhp
Power
3.3
s
0–100 km/h
Engine
| Fuel Type | Electric |
| Power | 700bhp |
| Power | 522kW |
| Torque | 560Nm |
Performance
| 0–100 km/h | 3.3s |
Dimensions & Weight
| Length | 5039mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1821mm |
| Wheelbase | 3076mm |
| Kerb Weight | 2650kg |
| Boot Capacity | 331L |