RIVIAN R1S (835 HP)
2021–
3.1
s
0–100 km/h
Engine
| Fuel Type | Electric |
Performance
| 0–100 km/h | 3.1s |
Dimensions & Weight
| Length | 5039mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1821mm |
| Wheelbase | 3076mm |
| Boot Capacity | 331L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 275/55R21 116H Xl |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |