RIVIAN R1T 105 KWh (408 HP)
2021–
402
bhp
Power
5.1
s
0–100 km/h
Engine
| Fuel Type | Electric |
| Power | 402bhp |
| Power | 300kW |
| Torque | 560Nm |
Performance
| 0–100 km/h | 5.1s |
Dimensions & Weight
| Length | 5476mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1816mm |
| Wheelbase | 3449mm |
| Kerb Weight | 2670kg |
| Boot Capacity | 331L |