SAAB 9-2X 2.0L 5MT (230 HP)
2004–2006
227
bhp
Power
141
mph
Top Speed
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1994cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 227bhp |
| Power | 169.2kW |
| Torque | 294Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| Top Speed | 227km/h |
| Top Speed | 141mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Combined | 10.7L/100km |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4460mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1466mm |
| Wheelbase | 2525mm |
| Kerb Weight | 1455kg |
| Boot Capacity | 790L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |