SAAB 9-3 Aero Convertible 2.0L Turbo 4AT (205 HP)
1999–2003
202
bhp
Power
9.1
s
0–100 km/h
140
mph
Top Speed
23.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1985cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 202bhp |
| Power | 151kW |
| Torque | 280Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.1s |
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.5mpg |
| Combined | 10L/100km |
| Urban | 14.8L/100km |
| Extra-Urban | 7.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4630mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1435kg |
| Boot Capacity | 294L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/50 Wr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |